Mistrovství Evropy Tornád

Eva Skořepová | 26.07.2017

Závodu mistrovství Evropy na katamaránu Tornádo se ve dnech 19.-23.7.2017 zúčastnilo 21 posádek z osmi zemí - (AUS,AUT,CZE,FRA,GER,GRE,ITA,SUI).

Jezdilo se v Itálii na jezeru Como, zázemí poskytl klub v Derviu. Tato lokalita je známa teplým, slunečním počasím a odpoledním termickým větrem.

Z českých jachtařů se na start postavily dvě posádky, CZE 62 – Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová a CZE 57 – Miroslav Falta/Tomáš Vastl. Ve čtyřech závodních dnech bylo odjeto celkem 8 plánovaných rozjížděk s jedním škrtem. Jak to probíhalo?

Letos začalo platit nové pravidlo pro značení na plachtě. Národnost, vlajku a číslo lodě museli všichni účastníci díky administrativní chybě v předpisu při přihlašovací proceduře přelepit o metr výše. Bylo to pro všechny stresující. Když se dostaly lodě na vodu, bylo na všechny trable zapomenuto a ve slunném dnu při středně silném větru byl závod zahájen. První den závodu lépe vycházelo pravé křídlo, bylo potřeba startovat u prámu a co nejdříve točit vpravo. Taktika nám vycházela, nebyli jsme ale úplně spokojení s rychlostí lodě, měli jsme příliš přetaženo, čekali jsme silnější vítr. Navíc jsme se dostali při startu ve druhé jízdě do kolize s francouzským týmem. Donutil nás podat protest, který byl uznán za oprávněný a francouzský tým byl diskvalifikován. Po prvním dnu jsme byli desátí a vedli kategorii mix. Druhý den byl vítr opět středně silný, více se točil a více pulsoval. Podařilo se nám celkem úspěšně odstartovat z druhé řady a držet taktiku pravého břehu. Bohužel jsme ve druhém kole při jízdě s genakrem v balíku lodí ve vysoké rychlosti neviděli se zpožděním o půl kola stoupající další francouzskou loď, došlo ke srážce, které nešlo zabránit. Francouzská loď musela s dírou ve špičce na břeh, naše loď s poškozeným bokem mohla sice v závodě pokračovat, ale rozjížďka byla ztracená. Další jízda byla klidnější, do cíle jsme dorazili v našem průměru. Poskočili jsme na místo deváté, ale ztratili vedení v kategorii mix. Třetí den jsme šli do závodu s taktikou jízdy ve středu pole a vyhnout se případným kolizím. Start se nám nepovedl. Museli jsme se probíjet celým polem vpřed. Vítr nám vyhovoval a cíl jsme projeli k naší spokojenosti opět v průměru. Při dalším startu jsme uprostřed čáry byli přikryti předčasně startující australskou lodí, snažící se vrátit na start. Byli jsme opět nuceni se postupně dostávat vpřed. V cíli opět průměr. Po třetím dnu závodění a škrtání se naše pozice nezměnila, boj v kategorii mix byl hodně vyrovnaný a pro všechny otevřený. Čtvrtý den jsme startovali vlevo a snažili se využívat změn směru větru uprostřed jezera. Tato taktika nám vycházela, měli jsme nejlepší den. V první jízdě jsme neudrželi čtvrtou pozici, o kterou jsme přišli až ve třetím kole. Poslední rozjížďka byla v našem podání nejlepší. Po startu jsme drželi druhou pozici, rychlost jsme měli dobrou. Při manévru u návětrné bójky jsme se museli vyhnout spadlému surferovi, propadli se na třetí místo, které jsme udrželi do cíle. Výsledkem bylo konečné desáté místo a zisk stříbrné medaile v kategorii mix. Na sedmé místo celkově a zlato v mixech chyběly tři body.

Druhý náš tým přijel sbírat zkušenosti. Startoval jako jediný s duralovým stěžněm. Bylo to znát zejména při kurzech s genakrem, kdy lodi chyběla rychlost. Kluci jezdili v kontaktu s balíkem a bojovali o co nejlepší umístění. Bohužel poslední den regaty se jim v první rozjížďce při ostrém zadobočním kurzu vytrhl úchyt genakrového pně z trupu, peň se zlomil a v závodě nešlo pokračovat. Výsledkem bylo nakonec dvacáté místo.

Závod byl organizován na vysoké úrovni. Pořadatel využíval odpolední termický vítr a stavěl dlouhou trať tak, že jednotlivé rozjížďky trvaly kolem hodiny. Složité situace vznikaly, když se mnozí neukáznění rekreanti dostávali do závodního pole velmi rychlých katamaránů. Tyto situace byly ještě více vyhrocené při víkendovém závodě mistrovství Švýcarska, který předcházel evropskému šampionátu. Závodu jsme se také zúčastnili, abychom najeli co nejvíce v dějišti mistrovství. Odjelo se šest rozjížděk v silném větru, sešlo se deset lodí. Vítr byl natolik silný, že došlo k mnoha defektům a lodě se převracely. Ani my jsme se neubránili. Ve třetí jízdě prvého dne jsme zlomili pínu, museli jsme na břeh. V poslední rozjížďce jsme se vyhýbali surferovi, převrátili se a poškodili genakr. Nakonec po sečtení dojezdů jsme obsadili čtvrté místo. Tak těžkou přípravu jsme nečekali.

,

Výsledky Mistrovství Evropy ve třídě Tornado::

Pořadí OPEN: (21 lodí) 1. místo - GRE 11 Nikolaos Mavros/Alexandros Tagaropoulos …… 9b.

2. místo - SUI 1 Marcel Steiner/Joerg Steiner ……………….. ……. 18b.

3. místo - SUI 228 Martin Rusterholz/Michael Gloor ………….…… 22b.

….

10. místo – CZE 62 Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová ………..……. 55b.

20. místo – CZE 57 Miroslav Falta/Tomáš Vastl ………..……. 127b.

Pořadí MIX: (4 lodě) 1. místo - GER 211 Jurgen Jentsch/Sarah Jentsch…………………. 52b.

2. místo - CZE 62 Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová ………..……. 55b.

3. místo – AUT 3 Dietmar Salzman/Silvia Salzman ………..……. 69b.

Zapsal: Zdeněk Pavliš – ALT Tornádo

www.tornado-class.org

Starší články z kategorie Závody

V sobotu (poslední den závodu) všichni netrplivě očekávali jugo, na kterém by se mohly dokončit d...

Pátý den již vítr nepřál. Odpoledne se sice zvednul vítr z jihu o síle 8 - 10 uzlů. Ale to nebylo...

O víkendu 14.–16. července se uskutečnil druhý ročník závodu plachetnic Prague Sail Open, a...

Čtvrtý den se podařilo uskutečnit 4 rozjížďky třídy Formula windsurfing. První v jihovýchodním vě...

Třetí den v Pelješackém kanále zde před Vignjem (česky před Viganí) foukalo jugo. Uskutečnily se ...

Zobrazit všechny články


nahoru