Do Tokia tak zamíří pouze Karel Lavický ve třídě RS:X. Ondřej Teplý skončil na mistrovství světa třídy Finn devatenáctý.
Ve středu 12. května skončil v portugalském Portu Finn Gold Cup aneb mistrovství světa této olympijské třídy. O postup na olympiádu v něm statečně bojoval i český reprezentant Ondřej Teplý. Skončil na pěkné 19. pozici.
O poslední evropské místo do Tokia se však bojovalo mnohem výš. Až do poslední chvíle o něj zápolili Španěl Joan Cardona a Chorvat Nenad Bugarin, který se k němu v závěru hodně přiblížil. Bylo to velice těsné a rozhodl až souboj v poslední rozjížďce, v němž Španěl nedovolil Chorvatovi, aby zaútočil. Do Tokia se tak dostalo Španělsko. Joan Cardona vybojoval celkové stříbro. Aby Ondřej Teplý kvalifikoval Českou republiku, musel by tedy šampionát vyhrát.
Mistrem světa se stal Andy Maloney a bronz bral obhájce titulu Josh Junior – oba z Nového Zélandu. Leo Davis zařídil kvalifikaci na olympiádu pro Jihoafrickou republiku – z afrického kontinentu závodil jediný a dojel hluboko v poli pražených, zatímco za branami olympiády zůstalo několik evropských zemí, které skončily v první dvacítce. Není to úplně spravedlivý systém a účast výkonnostně slabších sportovců z jiných kontinentů k rozvoji tamního jachtingu rozhodně nepřispívá, což mělo být cílem tohoto systému kvalifikace.
Podmínky v Portu byly víc než zajímavé. Slabý vítr se střídal s bouřemi, k tomu byly obrovské vlny… Přestože se dva dny kvůli nepříznivému počasí nemohlo závodit, nakonec se odjelo devět rozjížděk. Na startu 65. ročníku Gold Cupu se sešla kompletní světová špička, celkem 52 závodníků z 33 zemí.
Ondřej Teplý byl skvěle připraven, pod vedením Brita Eda Wrighta se posunul mezi absolutní světovou špičku. „Kvalifikace byla opravdu hodně vysoko, v podstatě to znamenalo vyhrát mistrovství světa, takže ani nemůžu být zklamaný,“ říkal Ondra po závodě. „Podmínky zde byly opravdu složité, tak obrovské vlny jsem snad ještě nikdy nezažil, a k tomu byl často slabý vítr. Nezačal jsem úplně dobře, tak jsem pak musel riskovat, nevyšlo to, chtělo to mít víc štěstí. Ale když vezmu v úvahu, že letošní sezona pro mě nebyla vůbec dobrá, kvůli nemoci jsem se nemohl trénovat na 100 %, tak jsem zajel solidní závod. Na druhou stranu mi tato sezona hodně dala, spoustu jsem se toho naučil a jachtařsky vyzrál,“ hodnotí Ondra.
Vzhledem k tomu, že je pro Finny olympiáda v Tokiu pravděpodobně tou poslední, Ondřej Teplý zamýšlí další olympijskou kampaň ve třídě ILCA 7 (Laser). Lodní třídy pro Paříž 2024 však ještě nejsou definitivně potvrzeny, malá naděje pro Finny tu stále ještě zůstává. „V době konání příští olympiády mi bude 29 let, a to je pro jachtaře ideální věk. Určitě nechci nyní končit, rád bych zúročil všechny nasbírané zkušenosti a dovednosti. Cítím, že jsem jachtařsky vyspěl a mám na to závodit s těmi nejlepšími na světě,“ věří.
V Tokiu bude český jachting tedy reprezentovat pouze windsurfař Karel Lavický ve třídě RS:X. Jede už na svou třetí olympiádu, představil se v Londýně i v Riu. Skromnou jachtařskou výpravu doplní jeho trenér, slovenský windsurfař Patrik Pollák, který závodil dokonce na čtyřech olympiádách (Atlanta, Sydney, Athény a Peking).
Více informací: http://2021.finngoldcup.org
Kompletní výsledky: https://proregatta.com/events/162/