Zpráva z ME Melges 24

Dana Dvořáková | 25.08.2013

Tým ICZ reprezentující YC RODOP ve složení Martin Trčka, Zdeněk Jirkovec, Pavel Bobek, Ondřej Bobek a Martin Rozsypal obsadil skvělé 2. místo na Mistrovství Evropy ve třídě Melges 24

Letošní Mistrovství Evropy třídy Melges 24 se oficiálně konalo od 15. do 22. srpna v holandském Medembliku na jezeře IJsselmeer. První závodním dnem byla až neděle 18. srpna. Tým ICZ dorazil na místo v úterý večer a zbývaly mu tak ještě 4 dny na trénink a přípravu. Středa byla věnována především přípravě lodě a odpolední trénink byl spíše na rozježdění se po dvoutýdenní pauze. Ve čtvrtek a pátek foukal silný vítr a tréninky byly zaměřeny hlavně na testování rychlosti s různými posádkami, především však se švýcarským týmem Blu Moon a italským týmem Audi. V sobotu na tým čekala cvičná rozjížďka. Tým se zaměřil především na startovní proceduru, protože závodní komise plánovala rozdělit čáru na dvě části a k jejímu vytyčení použít 3 motorové čluny. Startovat mělo celé pole 70 lodí najednou. Ve větru kolem 12 uzlů byla v 11 hodin cvičná rozjížďka odstartována. Tým chtěl pouze vyzkoušet start, jednu stoupačku, jeden zadák. Poté z rozjížďky z pozice v top 10 odstoupil. Následovalo finální naleštění lodě a pak volné odpoledne.

Závod začal v neděli silnějším jihozápadním větrem o síle 15 – 19 uzlů. S dojezdy 9, 2, 1 se na čele usadil tým Blu Moon. Tým ICZ po horší první rozjížďce (20) volil v dalších dvou lepší strategii a taktiku a dojel si pro 5. a 3. místo. V průběžném pořadí se zařadil na 6. místo.

Úterní závodění bylo odloženo z důvodů bouřek a měnícího se směru větru. Závodit se začalo až po 14 hodině, když se vítr ustálil na severozápadním směru a postupně sílil na 14 – 18 uzlů. Netrvalo dlouho a při tomto směru větru se vytvořili krátké a vysoké vlny. Týmu ICZ tyto podmínky ale nijak nevadily a kromě dobrých taktických rozhodnutí i dobrá rychlost pomohla k 5. místu v první rozjížďce dne. V následující rozjížďce chybělo trochu štěstí. Na konci první stoupačky tým Audi s kormidelníkem R. Simoneschim přestoupal a zpomalil tým ICZ, čímž podstatně zkomplikoval celý příjezd k první bojce. Následovalo pár chyb, a zatímco se tým Audi se ocitl v čele rozjížďky, tým ICZ bojoval okolo 10. místa a nakonec dojel na 13. místě. I tak se v celkovém pořadí posunul a po druhém dni byl na průběžném 4. místě. Na prvním místě se dále držel tým Blu Moon při shodě bodů s druhým, italským týmem Giogi.

V úterý, třetí den závodu, vítr výrazně zeslábl. Komise přesto plánovala 3 rozjížďky, protože předpověď na následující dny byla ještě horší. Mnoho dobrých týmů mělo ve slabém a nestabilním větru problémy. To však neplatilo pro týmy ICZ a Blu Moon. Tým ICZ dojel v prvních dvou rozjížďkách na 6. a 3. místě. V třetí rozjížďce dne byl dokonce schopen po špatném startu a penalizaci trestnými otáčkami 720° na první bojce rozjížďku vyhrát. S dojezdy 6, 3, 1 se stal vítězem dne a posunul na druhé místo, za tým Blu Moon, na který měl 10-ti bodovou ztrátu.

Na středu se naštěstí předpověď změnila a podařilo se odjet další 3 rozjížďky ve slabém, a opět nestabilním jižním větru, který se později stáčel k západu. V první rozjížďce tým ICZ dojel na skvělém 3. místě. V dalších rozjížďkách nepovedené starty hodně zkomplikovaly situaci, navíc v jedné z nich jedno špatné rozhodnutí vedlo k velkému propadu a návrat na přední pozice již byl nemožný. Ostatní týmy ale měly podobné problémy, a tak i po dojezdech 3, 29, 11, přičemž 29. místo se stalo škrtačkou, byl tým ICZ stále na druhém místě. Tým Blu Moon si dojezdy 2, 11, 1 zajistil vítězství den před koncem závodu a poslední rozjížďku již jet nemusel. Zato bodové odstupy za týmem ICZ se zmenšily, přičemž třetí tým Audi měl pouhé dva body ztráty.

Přestože na poslední den závodu byla předpověď velmi špatná, komise se rozhodla dostát vypsání závodu a závodníci vyrazili na start, který byl stejně jako předchozí dny plánován na 10:30. Poslední možný start byl v 14:30. Krátce po postavení čáry ale vítr zeslábl úplně a závodníci čekali 3,5 hodiny, než se velmi slabý vítr znovu objevil kolem 14. hodiny. Komise se pokusila postavit trať a dokonce dvakrát odstartovat. Pokaždé ale zrušila startovní proceduru, protože byl vítr nestabilní a často klesal pod minimální hranici pěti uzlů. V 14:28 byl závod ukončen a tým ICZ reprezentující YC RODOP se tak stal vicemistrem Evropy Melges 24.

Přílohy ke stažení

Starší články z kategorie Závody

Tým ICZ reprezentující YC RODOP skončil na skvělém druhém místě v závodu ME Melges 24

23.8.- 25.8. 2013, Máchovo jezero CTL:131721

19. - 26. 7. 2013 – Marina di Grosseto, Toskánsko, Itálie

Ve dnech 10. - 11. srpna 2013 se v YC CERE konal poslední ze série závodů CEREmatchRACE 2013.