Osamělí mořeplavci
Richard KonkolskiK historickým legendám osamělého námořního jachtingu patří mořeplavec Richard Konkolski, který se s loděmi NIKÉ I a II třikrát zúčastnil závodu osamělých mořeplavců přes Atlantik OSTAR 1972,1976 a 1980, dále závodu PARMELIA z Anglie do Austrálie a je prvním Čechem, který obeplul jako osamělý jachtař zeměkouli – podařilo se mu to hned třikrát poprvé po skončení OSTARU v roce 1972 a pak v rámci závodů BOC 1982 a 1986.
|
|
David KřížekVelkým úspěchem bylo 3. místo v kategorii sériových lodí Davida Křížka v závodě osamělých mořeplavců přes Atlantik Minitransat v roce 2008.
| |
Milan KoláčekVe stejném závodě o 3 roky později mezi prestižními prototypy skončil Milan Koláček na 14. místě. V roce 2012 docílil historického úspěchu, když v závodě Les Sables na trase Les Sables-Azory-Les Sables vybojoval pro Českou republiku bronz a stal se vítězem francouzského šampionátu sólových jachtařů v kategorii mini jako první cizinec v historii. Nyní se připravuje na závod osamělých mořeplavců kolem světa Vendee Globe Challenge a úspěšně závodí ve třídách Figaro a Class 40.V roce 2018 s týmem BOHEMIA PRAHA DEBRA zvítězil v závodě Rolex Middle Sea Race.
| |
Profesionální týmy
V závodě Rolex Middle Sea Race, který je jedním z největších světových námořních závodů, zaznamenal největší české úspěchy TŘI SESTRY SAILING TEAM s loděmi First 40.7 a Swan 42 a kapitánem Milanem Hájkem. Majiteli týmu byli nebo jsou Tomáš Doležal (kapelník skupiny Tři sestry), Pavel Satoránský a Radim Pařízek. Dalšími členy posádky jsou Adam Plhoň, Eva Doležalová, Kateřina Staňková, Petr Stoklásek, Jiří Michalčín, Stanislav Chudoba, Aleš Tříska, Tomáš Čihák a další. Tým má za sebou již 8 účastí, z toho dvě vítězství a několik pódiových umístění ve skupině a stříbro a bronz v celkovém hodnocení handicapu ORC. Na svém kontě má také 3. místo na mistrovství světa ORC a 2. místo v dalším slavném závodě Giraglia Rolex Cup.
V poslední době se daří také týmu HEBE, který tvoří skupina jachtařů, jež se formovala a provozovala závodní i volnočasové jachtařské aktivity na námořních plachetnicích HEBE I, HEBE II a HEBE III Jaroslava Havelky. Kromě samotného závodění Zdeněk Sünderhauf a část posádky T-Boatu 830i HEBE IV pořádá kempy pro začínající malé jachtaře, provozuje jachtařskou školu a dlouhodobě podporuje závodní projekty Milana Koláčka. Od roku 2017 tým závodí na nové lodi M37 HEBE V Zdeňka Jakoubka. V roce 2018 si připsal tým 3. místo ve skupině v závodě Rolex Middle Sea Race a v roce 2019 byl druhý na mistrovství světa ORC.
Profesionálních týmů závodilo a závodí celá řada, k těm nejúspěšnějším patřily nebo stále patří také RODOP, CIUR, POLAR, BOHEMIA EXPRESS, SABRE nebo GIULIA.
|
|
České závody na moři
Námořních závodů především v Chorvatsku se účastní obrovský počet českých týmů závodících pod barvami různých firem. Námořní jachting se těší velké popularitě a díky rozmachu pronájmů lodí neboli charterů zažívá v posledních letech obrovský boom. Závodů se pořádá celá řada včetně dvou mistrovství ČR:
Česká námořní rallye – Mistrovství ČR One Design
Champagne Race – Mistrovství ČR ORC
Dalšími velmi populárními námořními závody jsou například:
ČANY Lanex Offshore Cup
Velikonoční regata
Májová regata
Champagne Cup Classic
Oblíbené jsou také business regaty například:
Erste Premier Trophy
IT Regatta |
|
Historické a školní plachetnice
|
|
Česká asociace námořního jachtingu (ČANY)
Někteří námořní jachtaři jsou členy České asociace námořního jachtingu (ČANY), která poskytuje informace a stará se o legislativu.
|
|